19. april 2025

Koronainformasjon til lærlinger

Lærlinger har en lovbestemt rett til å fullføre sin utdanning til tross for at bedriften og samfunnet er rammet av koronautbruddet.

Oslo fylkeskommune skriver på sine nettsider at alle fag- og svenneprøver med oppstart 13. til 26. mars blir utsatt. De av dere som blir berørt, får informasjon fra prøvenemnda om utsettelsen. Dere får nærmere beskjed senere om ny tid for gjennomføring av prøve.

Viken fylkeskommune opplyser om at alle pågående fagprøver sluttføres dersom dette er vurdert tilrådelig og er i tråd med nasjonale myndigheters anbefalinger. Videre ber de om at ingen nye prøver igangsettes fra mandag 16. mars.

Så snart det er tilrådelig å gjennomføre fagprøver vil Viken fylkeskommune legge ut informasjon om at arbeide kan gjenopptas.

Utdanningsdirektoratet presiserer at bedrifter som har lærlinger har ansvar for å legge til rette for at lærekontrakten kan utvides og at det eventuelt settes en ny sluttdato som fylkeskommunen godkjenner. Bedriften skal også legge til rette for at fag- og svenneprøver kan avlegges på et senere tidspunkt. Fylkeskommunen har fortsatt et ansvar for deres utdanning. Lærlinger har en lovbestemt rett til å fullføre sin utdanning.

HMF ber om at det legges opp til at lærlinger fortsetter i arbeid så lenge som mulig. I krisepakka fra myndighetene heter det at lærlinger som mister lærlingplassen på grunn av virusutbruddet, skal sikres en inntekt på samme nivå som lærlinglønnen.

For mer informasjon ta kontakt med din tillitsvalgt/lærlingtillitsvalgt eller Opplæringskontor for heisfaget

Siste artikler

ASBEST – FORTSATT EN ÅRSAK TIL KREFT

Nesten 40 år etter at asbest ble forbudt i Norge, finnes det fortsatt betydelige mengder asbestholdige materialer i både private og offentlige bygninger.

KURS I MODERNE HEISER

Da er vi er i gang med årets kurs, og vi håper flest mulig vil melde seg på kurset og delta. Kurset er som tidligere fordelt over fem dager med forskjellige tema, og kanskje med en litt mer sammenhengende rød tråd mellom dagene enn det har vært de siste årene.

INNLEIEFORBUDET BRYTES PÅ STATSBYGGS BYGGEPLASS

Bemanningsbransjen finner stadig nye kreative løsninger for å unngå innleieforbudet. Elektrikerne har kommet over flere tilfeller av dette – nå sist på en byggeplass hvor Statsbygg er byggherre ved det nye Livsvitenskapsenteret i hovedstaden.

PRISBELØNNET HEIS I BIG BEN

Nå får vedlikeholdspersonell lettere tilgang til toppen av det ikoniske klokketårnet i den engelske hovedstaden som ruver 97,5 meter over bakken.
2,490FølgereLik
1,111FølgereFølg
48AbonnenterAbonnér
X