5. februar 2025

HEISMONTØR KLEMT I HJEL I SJAKTEN

Rett etter klokken tolv fredag den 29. desember ble politi, redningstjeneste og ambulanse varslet om en arbeidsulykke i en heissjakt syd i Stockholm.

Denne artikkel sto første gang på trykk i bladet Heismontøren nr. 1 i 2024.

Ifølge svenske medier var det en heismontør som hadde blitt fastklemt i forbindelse med reparasjonsarbeid på en heis i en boligblokk.

Den hardt skadde mannen i femtiårene som befant seg på heistaket, ble evakuert og fraktet med ambulanse til sykehuset. Men livet stod ikke til å redde, og dagen etter ulykken døde han av skadene som han pådro seg i ulykken, skriver Aftonbladet.

Siden dødsulykken er under etterforskning av politiet som et mulig arbeidsmiljøbrudd, foreligger ikke det hele hendelsesforløpet. Men redaksjonen har fått kjennskap til at ulykkes heisen er en vare- og personheis fra 1992, som i nyere tid er blitt modernisert og hvor sjakten er blitt forlenget med ytterligere en etasje. I denne forbindelse skal det ha blitt montert en sikkerhetsinnretning for å ivareta redningsrommet i henhold til SS EN 81-21. 

En kilde forteller at den forulykkede på ulykkestidspunktet skal ha befunnet seg på heistaket for å lokalisere en ulyd som oppstod når heisen kom til øverste stopp. En sikkerhetskontroll som nylig ble gjennomført viste at det ikke skal ha vært noen feil eller mangler ved heisen.

For å få en verifisert kjennskap til hele hendelsesforløpet, må vi vente til den offisielle granskningsrapporten foreligger. 

La denne ulykke være en tankevekker og nok en påminnelse om hvor farlig arbeidet i sjakten kan være. Våre tanker går til de pårørende og kollegaer av den omkomne heismontøren.

Siste artikler

FRA KOKK, TIL HEIS, TIL PENSJONIST

Siden 2007 har han holdt orden på senteret på Karihaugen. Men nå synes den trivelige sekstiseksåringen at tiden er moden for å nyte livet som pensjonist.

Australsk fagforeningsknusing

På bakgrunn av anklager om korrupsjon og forbindelser til kriminelle nettverk har australske myndigheter satt CFMEU under statlig administrasjon, noe som har skapt stor uro blant fagforeningsmedlemmer og satt spørsmålstegn ved regjeringens respekt ovenfor uavhengig fagorganisering. Ved å fjerne hundrevis av ledere og innføre kontroll over foreningens beslutninger, hevder staten at den forsøker å rydde opp i foreningens interne utfordringer. Kritikere mener imidlertid at dette er et angrep på fagforeningsfriheten og en unødig innblanding som kan undergrave CFMEUs arbeid for å sikre rettferdige og trygge arbeidsforhold for sine medlemmer. Hva betyr dette for CFMEUs medlemmer, og hvilken effekt kan det ha på fagforeningens fremtidige kamp for arbeidernes rettigheter?

DE NYE TILTAKENE FOR Å FOREBYGGE INNÅNDING AV HELSEFARLIG KVARTSSTØV

Et halvt år er gått siden partene ble enige i årets tariffoppgjør om å kartlegge helserisikoen som er forbundet med innånding av helsefarlig kvartsstøv ved heismontasje.

ØNSKER BYGGHEIS SOM EGET LÆREFAG

Vi minnes fortsatt ulykken som fant sted på en byggeplass i Stockholm i 2023 – hvor fem bygningsarbeidere omkom da en byggeplassheis raste ned 20 meter.
2,494FølgereLik
1,097FølgereFølg
46AbonnenterAbonnér
X