15. april 2025

LO-leder i Bergen refser fylkesadministrasjon – Krever svar!

Heismontørenes Foreningen reagerte da Vestland Fylkeskommune hadde tildelt kontrakten for vedlikehold av fylkets heiser til en heisbedrift uten tariffavtale og som attpåtil er tatt for å ha bedrevet sosial dumping. Foreningen har fått støtte fra flere hold, blant annet fra LO-ledelsen i Bergen og Omland.

Leserinnlegget nedenfor er skrevet av Fauzia Hussain-Wiik, som er leder av LO i Bergen og Omland. Leserinnlegget stod først på trykk i Bergensavisen den 22. august. Republiseringen er godkjent av LO i Bergen og omland. 

«Det er igjen ganske godt gjort av fylkets administrasjon at de klarer å velge det eneste heisfirma uten tariffavtale, når vi vet at det er så mange seriøse firmaer å velge mellom med tariffavtaler.  

Jeg har full forståelse for at Heismontørenes Fagforening reagerer som de gjør. De har full støtte fra hele fagbevegelsen. Ikke nok med det at firmaet ikke har tariffavtale, men er i tillegg er tatt for sosial dumping.  Det er ikke første gang fylkets administrasjon har brukt dette firma. 

Og det er ikke første gang fylkes administrasjon serverer noe sånt, vi så jo hva som skjedde i denne omtalte saken: «Kantine-striden: – De ansatte må sikres jobb».

Vi har flere eksempler:

«Fagforeningen mistenker sosial dumping på byggeplassen – ble nektet å snakke med arbeiderne»

«Raser etter tilsyns-nekt: – Et angrep på faget»

Dette er rett og slett ikke greit, og på vegne av LO i Bergen og omland krever vi svar fra fylkets administrasjon. Fylkets politikere har tidligere vedtatt at tariffavtale skal legges til grunn for innkjøp. Hvilke rutiner og kriterier legges til grunn ved slike anbudsrunder? 

Det hjelper ikke med mange gode seriøsitetskrav, hvis pris er det eneste som teller i valg av leverandører. 

Fylkeskommunen er en stor innkjøper og kan dermed være med å støtte et organisert og seriøst arbeidsliv, men da må man velge seriøse firma med tariffavtale. Nå må fylkets administrasjon bestemme seg hva slags signaler som sendes ut. 

Gratis råd fra oss i fagbevegelsen: Si nei til sosial dumping og bruk seriøse bedrifter med tariffavtale.»

Kort om saken:

Av redaksjonen:

  • Heisbedriften Scan Heis AS er tildelt kontrakten på service og vedlikehold av fylkeskommunes heiser i Bergensområdet.
  • Politikerne har selv tidligere vedtatt at landsdekkende tariffavtaler skal være hovedregelen ved alle innkjøp og oppdrag for Vestland Fylkeskommune. Scan Heis har ikke tariffavtale.
  • Kontrakten har en verdi på om lag 17,5 millioner kroner.
  • I 2020 avdekket HMF sosial dumping ved Sandsli Bo og omsorgssenter hvor Scan Heis måtte tilbakebetale over 50.000 kroner til to underbetalte arbeidere. 
  • Det samme året ble HMF nektet adgang på byggeplassen til Vestland Fylkeskommune ved Åsane VGS da de ville utføre et byggeplassbesøk.
  • Til nå har foreningen fått støtte fra Rødt, SV og Industri- og Næringspartiet (INP).

Siste artikler

ASBEST – FORTSATT EN ÅRSAK TIL KREFT

Nesten 40 år etter at asbest ble forbudt i Norge, finnes det fortsatt betydelige mengder asbestholdige materialer i både private og offentlige bygninger.

KURS I MODERNE HEISER

Da er vi er i gang med årets kurs, og vi håper flest mulig vil melde seg på kurset og delta. Kurset er som tidligere fordelt over fem dager med forskjellige tema, og kanskje med en litt mer sammenhengende rød tråd mellom dagene enn det har vært de siste årene.

INNLEIEFORBUDET BRYTES PÅ STATSBYGGS BYGGEPLASS

Bemanningsbransjen finner stadig nye kreative løsninger for å unngå innleieforbudet. Elektrikerne har kommet over flere tilfeller av dette – nå sist på en byggeplass hvor Statsbygg er byggherre ved det nye Livsvitenskapsenteret i hovedstaden.

PRISBELØNNET HEIS I BIG BEN

Nå får vedlikeholdspersonell lettere tilgang til toppen av det ikoniske klokketårnet i den engelske hovedstaden som ruver 97,5 meter over bakken.
2,490FølgereLik
1,111FølgereFølg
48AbonnenterAbonnér
X