13. april 2025

ASBEST – FORTSATT EN ÅRSAK TIL KREFT

Nesten 40 år etter at asbest ble forbudt i Norge, finnes det fortsatt betydelige mengder asbestholdige materialer i både private og offentlige bygninger.

Dette utgjør en risiko for håndverkere som snekkere, rørleggere, elektrikere og for oss heismontører. Spesielt utsatt er de nyutdannede som kanskje mangler tilstrekkelig kunnskap om asbest og dets farer. 

Pål Graff, forsker ved Statens Arbeidsmiljøinstitutt, uttrykker bekymring for at mange arbeidere uforvarende kan bli eksponert for asbest under renoverings- og rivingsarbeid. 

Asbest ble tidligere brukt i en rekke byggematerialer, inkludert tak- og veggbekledning, gulvmatter, sement og isolasjon. Materialet er ufarlig når det er intakt og urørt, men håndtering som innebærer kutting eller rivning kan frigjøre farlige fibre. 

Inhalering av asbestfibre kan føre til alvorlige helseproblemer som lungefibrose (asbestose) og kreftformer som lungekreft og brysthinnekreft. For å beskytte arbeidstakere er det avgjørende med grundig opplæring om asbest, samt implementering av strenge sikkerhetstiltak under arbeid i eldre bygninger.   

Siste artikler

KURS I MODERNE HEISER

Da er vi er i gang med årets kurs, og vi håper flest mulig vil melde seg på kurset og delta. Kurset er som tidligere fordelt over fem dager med forskjellige tema, og kanskje med en litt mer sammenhengende rød tråd mellom dagene enn det har vært de siste årene.

INNLEIEFORBUDET BRYTES PÅ STATSBYGGS BYGGEPLASS

Bemanningsbransjen finner stadig nye kreative løsninger for å unngå innleieforbudet. Elektrikerne har kommet over flere tilfeller av dette – nå sist på en byggeplass hvor Statsbygg er byggherre ved det nye Livsvitenskapsenteret i hovedstaden.

PRISBELØNNET HEIS I BIG BEN

Nå får vedlikeholdspersonell lettere tilgang til toppen av det ikoniske klokketårnet i den engelske hovedstaden som ruver 97,5 meter over bakken.

VELKOMMEN TIL ÅRSMØTE 2025

Torsdag 10. april er det duket for årsmøte i Heismontørenes Fagforening.
2,490FølgereLik
1,112FølgereFølg
48AbonnenterAbonnér
X